IBC adapter with S60x6 coarse thread ET - connection 2" fine thread IT
Barrel Trading GmbH & Co. KG
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 139 | €12.99 |
| From 140 | €10.71 |
-
Product number: YP0149
Product information
There are IBC containers which are equipped with different coarse and fine thread types. This IBC Adapter is ideal for adapting from a 2" fine thread IT to the standard size S60x6 (coarse thread - external thread).
Attention: This thread adapter does not fit on most camlock valves! These usually have a 2 1/8" fine thread!
Attention: This thread adapter does not fit on most camlock valves! These usually have a 2 1/8" fine thread!
| Food safe: | No |
|---|---|
| Gasket: | PE-Schaum |
| Measured diameter: | 57 - 62mm |
| Outlet size: | S60x6 (2" / DN50) coarse thread - external thread |
| Tank connection: | 2" Feingewinde - Innengewinde |
| UN-Zulassung: | Nein |
| VPE: | 140 |
| Material: | PP |
| Thread: | Fine thread on coarse thread |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
