IBC spacer with S60x6 coarse thread IT x ET on both sides - fixed connection nut
Barrel Trading GmbH & Co. KG
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 99 | €12.99 |
| From 100 | €10.71 |
Available, delivery time: 1-3 workdays
-
Product number: YP0160
Product information
Our IBC spacer has a S60x6 coarse thread on both sides and a fixed connecting nut on the tank side. The perfect problem solver to extend the outlet of their IBC outlet valve and additionally mount other accessories. The outlet extension is 11cm / 4.33" long.
Note:No direct mounting on the IBC inner tank! Always starting from the outlet valve! An attachment between inner container and IBC outlet valve does not withstand this spacer!
Note:No direct mounting on the IBC inner tank! Always starting from the outlet valve! An attachment between inner container and IBC outlet valve does not withstand this spacer!
| Food safe: | No |
|---|---|
| Gasket: | PVC |
| Measured diameter: | 55 - 62mm |
| Outlet size: | S60x6 (2" / DN50) coarse thread - external thread |
| Tank connection: | S60x6 (2" / DN50) Grobgewinde - Innengewinde |
| UN-Zulassung: | Nein |
| VPE: | 100 |
| Material: | PE |
| Thread: | Coarse thread |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
| Length: | 11cm / 4.33" |
| Variant: | Standard |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
