IBC adapter with 0.75" fine thread IT - connection S60x6 / 62mm / 2.44"
Barrel Trading GmbH & Co. KG
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 349 | €5.99 |
| From 350 | €4.76 |
Available, delivery time: 1-3 workdays
-
Product number: YP0353
Product information
IBC thread adapter in standard variant for reducing a S60x6 coarse thread (internal thread) to a 0.75" fine thread (internal thread). The adapter is made of PE plastic and has a PE foam gasket.
| Food safe: | No |
|---|---|
| Gasket: | PE-Schaum |
| Measured diameter: | 55 - 62mm |
| Outlet size: | 0,75" Feingewinde - Innengewinde |
| Tank connection: | S60x6 (2" / DN50) Grobgewinde - Innengewinde |
| UN-Zulassung: | Nein |
| VPE: | 350 |
| Material: | PE |
| Thread: | Grobgewinde auf Feingewinde |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
