IBC spacer with S60x6 coarse thread IT x ET on both sides - union nut
Barrel Trading GmbH & Co. KG
€14.99
Available, delivery time: 1-3 workdays
-
Product number: YP0460
Product information
Our spacer is also available in the pro version with a freely rotatable union nut for convenient mounting. Thanks to the anti-rotation protection (union nut), you can bring the extension incl. continuing adapter in the desired position, avoid slanted connections and the adapter does not have to be overtightened. On both sides, the outlet extension has a S60x6 coarse thread (internal thread x external thread).
| Food safe: | No |
|---|---|
| Gasket: | PE-Schaum |
| Measured diameter: | 55 - 62mm |
| Outlet size: | S60x6 (2" / DN50) coarse thread - external thread |
| Tank connection: | S60x6 (2" / DN50) Grobgewinde - Innengewinde |
| UN-Zulassung: | Nein |
| VPE: | 75 |
| Material: | PE und PP |
| Thread: | Coarse thread |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
| Length: | 14cm/ 5.51" |
| Variant: | Pro |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
