IBC outlet nozzle 1-piece 45° - connection S100x8 / 100mm / 3.94"
Barrel Trading GmbH & Co. KG
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 29 | €12.99 |
| From 30 | €10.71 |
-
Product number: YP0154
Product information
For easy and controlled water withdrawal from your IBC container, we recommend an IBC outlet nozzle. This is screwed directly onto the already pre-assembled outlet valve. Thanks to the robust PE plastic, the outlet nozzle remains durable and stable.
On both sides, the IBC outlet nozzle has an S100x8 coarse thread (internal thread x external thread). It is angled at 45°.
Please note: No hoses should be connected to the outlet nozzle, as they can break quickly due to the weight of the hose and the load of the filling material.
On both sides, the IBC outlet nozzle has an S100x8 coarse thread (internal thread x external thread). It is angled at 45°.
Please note: No hoses should be connected to the outlet nozzle, as they can break quickly due to the weight of the hose and the load of the filling material.
| Food safe: | No |
|---|---|
| Gasket: | PE-Schaum |
| Measured diameter: | 90 - 100mm |
| Outlet size: | S100x8 (3" / DN80) coarse thread - external thread |
| Tank connection: | S100x8 (3" / DN80) Grobgewinde - Innengewinde |
| UN-Zulassung: | Nein |
| VPE: | 30 |
| Material: | PE |
| Thread: | Coarse thread |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
