IBC HDPE spacer with S60x6 coarse thread on both sides IT x ET
Barrel Trading GmbH & Co. KG
€29.99
Available, delivery time: 1-3 workdays
-
Product number: HD160
Product information
Our IBC spacer is made of very thick-walled HDPE solid material and is therefore very resistant and stable. The HDPE plastic with a wall thickness of 16mm / 0.63" allows direct mounting of the IBC outlet extension to the inner container. You can also screw the spacer directly to the IBC outlet valve.
On the outlet side and tank side, the extension has a coarse thread S60x6 (internal thread x external thread).
On the outlet side and tank side, the extension has a coarse thread S60x6 (internal thread x external thread).
| Food safe: | No |
|---|---|
| Gasket: | ZOTEK® F HT |
| Measured diameter: | 55 - 62mm |
| Outlet size: | S60x6 (2" / DN50) coarse thread - external thread |
| Tank connection: | S60x6 (2" / DN50) Grobgewinde - Innengewinde |
| UN-Zulassung: | Nein |
| Material: | HDPE |
| Thread: | Coarse thread |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
| Length: | 15cm / 5.91" |
| Variant: | HDPE |
| Wall thickness: | ca. 16mm / 0.63" |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
