IBC HDPE adapter with S60x6 coarse thread ET - connection 2.125" fine thread IT
Barrel Trading GmbH & Co. KG
€25.99
Sold out
-
Product number: HD184
Product information
IBC containers often have a so-called camlock valve as the IBC outlet valve. Camlock valves differ in that they have a 2.125" (2 1/8") fine thread as an outlet.
When mounting a standard 2" fine thread adapter to a camlock valve, problems often occur despite the small difference in size of the fine thread. This IBC adapter made of HDPE plastic is the problem solver and is specially designed for Camlock valves.
When mounting a standard 2" fine thread adapter to a camlock valve, problems often occur despite the small difference in size of the fine thread. This IBC adapter made of HDPE plastic is the problem solver and is specially designed for Camlock valves.
| Food safe: | Yes |
|---|---|
| Gasket: | ZOTEK® F HT |
| Measured diameter: | 60 - 63mm |
| Outlet size: | S60x6 (2" / DN50) coarse thread - external thread |
| Tank connection: | 2,125" Feingewinde - Innengewinde |
| UN-Zulassung: | Nein |
| Material: | HDPE |
| Thread: | Fine thread on coarse thread |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
