PVC water hose TRICOFLEX® hose 15mm/0.59" x 25m/984.25"
Barrel Trading GmbH & Co. KG
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 2 | €54.99 |
| From 3 | €44.03 |
Available, delivery time: 1-3 workdays
-
Product number: 4000050
Product information
Whether in the private or industrial sector, the flexible and 5-layer PVC hose Tricoflex® is perfectly suited with its NON-TORSION technology. The water hose is 25m / 984.25" long and has an inner diameter of 15mm / 0.5".
NON-TORSION technology prevents the hose from taking an unwanted shape. For example, when the hose is rolled up on a hose reel and after a long time it assumes this roundness as a natural shape. Thanks to the multi-layer structure, the PVC hose remains dimensionally stable and also offers high resistance to kinking and bending.
The PVC hose has 5 layers (see picture):
NON-TORSION technology prevents the hose from taking an unwanted shape. For example, when the hose is rolled up on a hose reel and after a long time it assumes this roundness as a natural shape. Thanks to the multi-layer structure, the PVC hose remains dimensionally stable and also offers high resistance to kinking and bending.
The PVC hose has 5 layers (see picture):
- Hose cover made of soft PVC, yellow
- Intermediate layer of soft PVC
- TNT tricot fabric
- Intermediate layer of soft PVC
- Hose core made of soft PVC, black
| Food safe: | No |
|---|---|
| Measured diameter: | Innen: 15mm / 0,5" | Außen: 20,5mm |
| UN-Zulassung: | Nein |
| VPE: | 3 |
| Material: | PVC |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: TRICOFLEX SAS, 17 Avenue Jean Juif, 51300 Vitry-le-François, FR / news@tricoflex.com |
| Hose length: | 25m / 984.25" |
| Working pressure: | 10 bar |
| Bursting pressure: | 25 bar |
| Temperature range: | -59°F till 140°F |
| Bending radius: | 153mm / 6.02" |
| Wall thickness: | 2.75mm / 0.11" |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
