IBC metal ball valve - union nut S60x6 / 62mm / 2.44"
Barrel Trading GmbH & Co. KG
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 19 | €17.99 |
| From 20 | €14.28 |
-
Product number: YP0405
Product information
IBC metal ball valve with a rotatable union nut S60x6 (2" / DN50) for connection to an already existing IBC outlet valve.
Thanks to the union nut, the assembly is made easier for you, as you can position the position of the IBC ball valve as desired. Likewise, the metal ball valve is more easily accessible due to the now larger distance between the container and the valve.
A 0.75" hose nozzle is attached to the valve outlet, which can also be unscrewed to attach other various adaptations. The hose nozzle is screwed to the ball valve via a 1" fine thread.
Thanks to the union nut, the assembly is made easier for you, as you can position the position of the IBC ball valve as desired. Likewise, the metal ball valve is more easily accessible due to the now larger distance between the container and the valve.
A 0.75" hose nozzle is attached to the valve outlet, which can also be unscrewed to attach other various adaptations. The hose nozzle is screwed to the ball valve via a 1" fine thread.
| Food safe: | No |
|---|---|
| Gasket: | PE-Schaum |
| Measured diameter: | 55 - 62mm |
| Outlet size: | Hose nozzle 0,75" (~19mm) |
| Tank connection: | S60x6 (2" / DN50) Grobgewinde - Innengewinde |
| UN-Zulassung: | Nein |
| VPE: | 20 |
| shut-off element: | ball |
| Material: | Metal and PP |
| Thread: | Coarse thread |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
| Length: | 23 cm / 9.06" |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
