IBC HDPE adapter with 0.75" fine thread IT - connection S60x6 / 62mm / 2.44"
Barrel Trading GmbH & Co. KG
€24.99
Sold out
-
Product number: HD353
Product information
Our IBC adapter as a full material HDPEvariant with a S60x6 coarse thread for connection to an IBC outlet valve reduced to a 0.75" fine thread on the outlet side. Ideal as a connection for heavy duty screw fittings as well as for operational use.
The IBC thread adapter is machined from HDPE plastic. The material is very thick-walled and therefore also very resistant to external influences. In addition, the HDPE adapter has a long service life.
The IBC thread adapter is machined from HDPE plastic. The material is very thick-walled and therefore also very resistant to external influences. In addition, the HDPE adapter has a long service life.
| Food safe: | No |
|---|---|
| Gasket: | ZOTEK® F HT |
| Measured diameter: | 55 - 62mm |
| Outlet size: | 0,75" Feingewinde - Innengewinde |
| Tank connection: | S60x6 (2" / DN50) Grobgewinde - Innengewinde |
| UN-Zulassung: | Nein |
| Material: | HDPE |
| Thread: | Grobgewinde auf Feingewinde |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
