IBC ball valve - union nut S60x6 / 62mm / 2.44"
Barrel Trading GmbH & Co. KG
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 69 | €10.00 |
| From 70 | €8.33 |
-
Product number: YP0500
Product information
Our 1" ball valve with anti-rotation protection and a S60x6 coarse thread as tank-side connection for better emptying of the IBC container. The assembly to an already pre-assembled IBC outlet valve or replacement valve is made easier by the freely rotatable union nut and you can position the valve as desired.
On the outlet side, the tap has a 1,25" hose nozzle to connect standard hoses to an IBC.
The article consists of a PVC ball valve with EPDM gasket and a thread adapter with 1" fine thread (IG) to S60x6 coarse thread and PE foam gasket.
On the outlet side, the tap has a 1,25" hose nozzle to connect standard hoses to an IBC.
The article consists of a PVC ball valve with EPDM gasket and a thread adapter with 1" fine thread (IG) to S60x6 coarse thread and PE foam gasket.
| Food safe: | No |
|---|---|
| Gasket: | PE-Schaum und EPDM |
| Measured diameter: | 55 - 62 mm |
| Outlet size: | hose nozzle 1,25" (~32mm) |
| Tank connection: | S60x6 (2" / DN50) Grobgewinde - Innengewinde |
| UN-Zulassung: | Nein |
| VPE: | 45 |
| shut-off element: | ball |
| Material: | PP and PVC |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
| Length: | 25cm |
| Width: | 7cm |
| Height: | 12cm |
| Weight: | 0,25kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
