IBC adapter with S60x6 coarse thread AG - connection 2 1/8" fine thread IG
Barrel Trading GmbH & Co. KG
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 199 | €10.00 |
| From 200 | €8.33 |
-
Product number: YP0184
Product information
IBC containers that find their primary use in industry are partly equipped with so-called "camlock valves". This quick-change system offers many advantages in production.
However, when adapting to the IBC standard thread S60x6, problems often occur.
Camlock valves have a short fine thread at the outlet to be closed with a screw cap, e.g. for transport.
This fine thread is available in two different sizes, depending on the manufacturer: 2 inch or 2 1/8 inch. The difference is hardly to see and also only clear with exact measuring.
This IBC adapter allows a thread change from 2 1/8 inch to the IBC thread S60x6, in order to be able to attach any other screw connections.
However, when adapting to the IBC standard thread S60x6, problems often occur.
Camlock valves have a short fine thread at the outlet to be closed with a screw cap, e.g. for transport.
This fine thread is available in two different sizes, depending on the manufacturer: 2 inch or 2 1/8 inch. The difference is hardly to see and also only clear with exact measuring.
This IBC adapter allows a thread change from 2 1/8 inch to the IBC thread S60x6, in order to be able to attach any other screw connections.
| Food safe: | No |
|---|---|
| Gasket: | PE-Schaum |
| Measured diameter: | 60 - 63mm |
| Outlet size: | S60x6 (2" / DN50) coarse thread - external thread |
| Tank connection: | 2,125" Feingewinde - Innengewinde |
| UN-Zulassung: | Nein |
| VPE: | 200 |
| Material: | PE |
| Thread: | Fine thread on coarse thread |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
