IBC adapter with 2” fine thread IG - connection S75x6 / 75mm
Barrel Trading GmbH & Co, KG
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 119 | €10.71 |
| From 120 | €10.71 |
-
Product number: 4000079
Product information
Adapter for IBCs without valve with S75x6 coarse thread for direct connection to the inner container. By adapting to a G2” internal thread, this adapter enables a wide variety of other adapters, pipes and much more to be screwed directly onto the IBC bottle.
The S75x6 adapter is screwed onto the container in place of the otherwise pre-assembled IBC tap and has a seal on both sides to enable additional screw connections to be made easily.
The G2” fine thread can also be reduced with appropriate fittings to realize small diameters and flow rates.
The S75x6 adapter is screwed onto the container in place of the otherwise pre-assembled IBC tap and has a seal on both sides to enable additional screw connections to be made easily.
The G2” fine thread can also be reduced with appropriate fittings to realize small diameters and flow rates.
| Gasket: | PE-Schaum |
|---|---|
| Measured diameter: | 70 - 77mm |
| Outlet size: | 2" Feingewinde - Innengewinde |
| Tank connection: | S75x6 (2" / DN50) Grobgewinde - Innengewinde |
| VPE: | 100 |
| Compatible with: | CLAWSON , GREIF , SCHÜTZ , FUSTIPLAST ** |
| Material: | PP |
| Thread: | Grobgewinde auf Feingewinde |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
