IBC adapter with 2" fine thread ET - connection S60x6 / 62mm / 2.44"
Barrel Trading GmbH & Co. KG
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 139 | €12.99 |
| From 140 | €10.71 |
Available, delivery time: 1-3 workdays
-
Product number: YP0186
Product information
Our IBC thread adapter has the standard dimension S60x6 (coarse thread - internal thread) as connection to an IBC outlet valve, which is already mounted ex works. On the outlet side, it has a 2" fine thread (external thread) for the connection of many other accessories such as piping.
Thanks to the sturdy PP plastic, the adapter can be neatly screwed to the IBC valve and further connections to the IBC are no problem.
In the 2 inch size, the maximum flow is guaranteed, which means that even large pipe and hose diameters can be connected to the container.
A common application example is Storz couplings, also known as fire couplings, which in most cases have a fine thread as a connection thread.
Especially here, large flow rates are required, which is why the IBC adapter variant to G2" fine thread is a good choice and at the same time leaves open the possibility of mounting other connections with the same thread.
Alternatively, however, an IBC Storz direct connection can also be found in our online shop.
Thanks to the sturdy PP plastic, the adapter can be neatly screwed to the IBC valve and further connections to the IBC are no problem.
In the 2 inch size, the maximum flow is guaranteed, which means that even large pipe and hose diameters can be connected to the container.
A common application example is Storz couplings, also known as fire couplings, which in most cases have a fine thread as a connection thread.
Especially here, large flow rates are required, which is why the IBC adapter variant to G2" fine thread is a good choice and at the same time leaves open the possibility of mounting other connections with the same thread.
Alternatively, however, an IBC Storz direct connection can also be found in our online shop.
| Food safe: | No |
|---|---|
| Gasket: | PE-Schaum |
| Measured diameter: | 55 - 62mm |
| Outlet size: | 2" fine thread - external thread |
| Tank connection: | S60x6 (2" / DN50) Grobgewinde - Innengewinde |
| UN-Zulassung: | Nein |
| VPE: | 140 |
| Material: | PP |
| Thread: | Grobgewinde auf Feingewinde |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
