IBC adapter with 0.5" fine thread IT - connection S60x6 / 62mm / 2.44"
Barrel Trading GmbH & Co. KG
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 349 | €5.99 |
| From 350 | €4.76 |
Available, delivery time: 1-3 workdays
-
Product number: YP0352
Product information
Our IBC thread adapter with a standard S60x6 thread (coarse thread - internal thread) as connection to the tank and a 0.5" fine thread - internal thread for further connection of IBC accessories.
| Food safe: | No |
|---|---|
| Gasket: | PE-Schaum |
| Measured diameter: | 55 - 62mm |
| Outlet size: | 0,5" Feingewinde - Innengewinde |
| Tank connection: | S60x6 (2" / DN50) Grobgewinde - Innengewinde |
| UN-Zulassung: | Nein |
| VPE: | 350 |
| Material: | PE |
| Thread: | Grobgewinde auf Feingewinde |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
