Adapter S56x4 ET to G2 inch IT for drums, barrels, IBC and canisters
Barrel Trading GmbH & Co. KG
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| To 179 | €11.90 |
| From 180 | €9.52 |
-
Product number: 4000076
Product information
Suitable adapter for various vessels such as IBC containers, drums with bunghole and for corresponding canisters. The adapter is adapted from an S56x4 coarse thread (external thread) to a G2 inch internal thread (fine thread) in order to easily attach additional screw connections. The typical drum thread with S56x4 (also known as the "TriSure coarse thread") has always been used increasingly in the field of intermediate bulk containers (IBCs). This thread is often used for bung openings in IBC lids. It is primarily used to screw on degassing valves or to attach riser pipes.
With this adapter from S56x4 to G2" fine thread, almost any other screw connections, outlet taps, inlets or combinations can be implemented.
With this adapter from S56x4 to G2" fine thread, almost any other screw connections, outlet taps, inlets or combinations can be implemented.
| Food safe: | No |
|---|---|
| Gasket: | PE-Schaum |
| Measured diameter: | 51-56 mm |
| Outlet size: | 2" Feingewinde - Innengewinde |
| Tank connection: | S56x4 Grobgewinde - Außengewinde |
| VPE: | 180 |
| Material: | PP |
| Thread: | Grobgewinde auf Feingewinde |
| GPSR: | Hersteller / EU Verantwortlicher: Barrel Trading GmbH & Co. KG, Waagäckerstr. 14, 74405 Gaildorf, DE / info@barrel-trading.com |
| Weight: | 0.071 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
